fermacell® Therm25™ Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!

Więcej niż komfort

13.05.2014

ESP Procomfort to firma, która zapewnia kompleksowe usługi budowlane w zakresie budowy domów szkieletowych oraz energooszczędnych. Dzięki odpowiednio dobranej siatce partnerów oraz wieloletniemu doświadczeniu na rynku polskim oraz europejskim firma gwarantuje bezpieczeństwo, komfort i trwałość swoich budynków.

Produkcja domów energooszczędnych i pasywnych w konstrukcji szkieletu drewnianego odbywa się w hali montażowej. W bardzo stabilnych warunkach, na specjalnych, profesjonalnych stołach monterskich składane są ściany domów. Przegrody wypełniane są izolacją w postaci piany natryskowej lub wełny mineralnej, a następnie zamykane z obydwu stron płytą gipsowo-włóknową fermacell. Tak przygotowaną ścianę stawia się do pionu i montuje się w niej stolarkę okienną. Jako zewnętrzną warstwę ocieplenia stosuje się system BSO, czyli styropian, klej i siatkę. Ściana po wyschnięciu jest gotowa do transportu, a następnie do montażu na budowie. W taki sposób można uzyskać precyzyjną ścianę o współczynniku przenikania ciepła U=0,15.

Podobnie jak okna i drzwi, tak i więźba może zostać wyprodukowana w fabryce. Na budowie następuje tylko szybki montaż całej konstrukcji z przywiezionych gotowych elementów - wiązarów. Najczęściej składanie gotowej więźby wykonuje się za pomocą dźwigu. Więźba prefabrykowana jest konstrukcją wykonaną z suszonego, zakonserwowanego i obrobionego drewna o klasie wytrzymałości C24. W zakładzie, pod dachem, w stabilnych warunkach (ciepło, sucho i bez deszczu) przygotowywane są gotowe wiązary dachowe, które następnie będą montowane na ścianach budynku. Dzięki prefabrykacji można otrzymać bardzo dokładny dach eliminujący wszelkie błędy cieśli i dekarzy. W dzisiejszych czasach, gdzie budujemy domy energooszczędne i pasywne, nie ma miejsca na stare konserwatywne systemy dachowe. Jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych przy produkcji ścian są płyty gipsowo-włóknowe o grubości 12,5 mm. Systemy suchej zabudowy fermacell są idealnym rozwiązaniem do wykonania różnych elementów budowlanych w technologii szkieletowej. Dzięki nim w budynkach utrzymany jest zdrowy klimat. Płyty g-w są także niezwykle stabilne i wytrzymałe na wysokie obciążenia (50 kg na kołek rozporowy, 30 kg na wkręt, 17 kg na hak). Dodatkowo zabezpieczają przed ogniem i wodą oraz izolują akustycznie.

Technologia budowy domu

Na odpowiednio przygotowane, zagęszczone podłoże układa się styropianowe elementy brzegowe. Spód płyty fundamentowej również pokrywa się płytami styropianowymi, na których ułożone jest zbrojenie oraz system ogrzewania. Całość zalewa się warstwą betonu konstrukcyjnego. W płycie wprowadzone są wszystkie niezbędne media (prąd, woda, kanalizacja). Płyta fundamentowa jest o wiele bardziej stabilna od fundamentu liniowego (budynek nie pęka). Płyta posadowiona jest na gruncie rodzimym po ściągnięciu humusu. Nie narusza jego struktury, co jest niezwykle istotne przy odprowadzaniu wód deszczowych. Domy budowane są z prefabrykantów ściennych i stropowych w systemie szkieletowym. Kantówki z szwedzkiego drewna C24 są czterostronnie strugane i suszone komorowo. Współczynnik przenikalności cieplnej ścian zewnętrznych to U=0,15 W/m²K (dla porównania ściana z pustaków ceramicznych o grubości 44 cm - U=0,3), zapewnia to znaczne obniżenie kosztów ogrzewania wnętrza domu podczas jego zwykłego użytkowania. Grubość takiej ściany to aż 29,5 cm.

Strop drewniany stanowi część dolną elementów wiązarów dachowych. Pas dolny został dodatkowo zagęszczony przez wstawienie elementów drewnianych pomiędzy rozłożonymi wiązarami, tzn. że rozstaw belek na stropie wynosi nie więcej jak 50 cm. Między belkami pustka wypełniona jest pianą natryskową lub specjalną wełną mineralną gr. 10 cm, stanowiącą wygłuszenie stropu. W przestrzeni między belkami umieszczone są instalacje (woda, prąd, kanalizacja, wentylacja z rekuperacją). Podłoga poddasza wykonana jest z płyt OSB lub systemu suchego jastrychu w postaci elementów podłogowych fermacell.

Do wykonania więźby i dachu używamy wiązarów z drewna suszonego komorowo, czterostronnie struganego z gatunków iglastych, klasy C24 KVH (niem. Konstruktionsvollholz). Drewniane wiązary kratownicowe oparte są na ścianach konstrukcyjnych. Do pasów dolnych kratownic montowane są płyty sufitowe fermacell. W poziomie dolnego pasa ułożona jest izolacja akustyczna.

Zalety domów prefabrykowanych

Podczas stawiania konstrukcji warunki pogodowe nie mają najmniejszego wpływu na jakość i precyzję wykonania. Dzięki temu, że większość operacji wykonywana jest komputerowo, a składanie ścian odbywa się na specjalnych stołach, eliminuje się błędy ludzkie. Wyprodukowane ściany są suche i nadają się po zamontowaniu ich na budowie do natychmiastowego zamieszkania. Domy energooszczędne i pasywne to same korzyści dla inwestorów. Oszczędności w domowym budżecie będą bardzo duże przy użytkowaniu tego typu budynków.

- Produkujemy domy energooszczędne, gdzie ogrzewanie jest stosunkowo tanie, a przy tym wygodne. Obiekt może być ogrzewany dowolnym systemem. Proponujemy rozwiązania nowatorskie, które już funkcjonują w Europie, a u nas jeszcze traktowane są jako nowinki . W przyszłości z pewnością zyskają dużą popularność również w naszym kraju. Szczególnie warte uwagi są np. systemy fotowoltaiczne, które wytwarzają energię elektryczną potrzebną do ogrzewania domu oraz ogrzewanie na podczerwień. Panele na podczerwień sprawiają, że wzrasta komfort przebywania w mieszkaniu, zmniejszając przy tym koszty utrzymania obiektu. Nasze rozwiązania sprawiają, że inwestorzy uwolnią się od ciągłych podwyżek energii – zapewnia Danuta Janicka z firmy ESP Procomfort.

Domy energooszczędne budowane są z gotowych elementów. Czas ich realizacji skrócony został do absolutnego minimum. Gotowy dom można otrzymać już w tydzień (po wykonaniu fundamentu). Można więc wyjechać na krótki urlop, a po powrocie cieszyć się już własnym domem.

Fot. ESP Procomfort
×

Systemy podłogowe fermacell® Therm25™

Dobra rada jest bezpłatna - zyskaj dopasowany projekt instalacji już teraz i czerp korzyści z elementów fermacell® Therm25™.
  • Ogrzewanie podłogowe jest takie proste.
  • Możliwość chodzenia po 24 godzinach
  • Niska wysokość montażu
  • W 100% suche rozwiązanie
  • A my zajmujemy się planowaniem!
  • Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz
Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!
×