fermacell® Therm25™ Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!

Rewitalizacja zabytkowego pałacu

08.08.2018

Quadrille Hotel to pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy w Gdyni Orłowie. Powstał on na bazie XVIII wiecznego założenia pałacowo-parkowego. Dokumentacje projektową, pozwalającą na adaptacje tego zabytkowego zespołu do potrzeb wypoczynkowych, przygotowała Pracownia Projektowania i Realizacji Abramski-Żurek s.c. z Gdańska.

Pracownia Abramski-Żurek działa na rynku od 1995 r. Firma wykonuje kompleksowe, wielobranżowe projekty budowlane i wykonawcze oraz projekty aranżacji wnętrz. W swoim dorobku posiada wiele realizacji wszelkiego rodzaju obiektów, w tym: hal o konstrukcji stalowej, budynków użyteczności publicznej, budynków sakralnych, budynków mieszkalnych zarówno jedno jak i wielorodzinnych.

Pracownia w 2013 r. zajęła się przygotowaniem projektu adaptacji istniejącego pałacu na obiekt hotelowy. Zabytkowy budynek został wzniesiony w XVIII wieku, pierwotnie w stylu barokowo-rokokowym. Po około 100 latach pałac przebudowano, a jego architektura nabrała cech modnego wówczas angielskiego neogotyku. Przed samym rozpoczęciem prac pałac był zamknięty i nieużytkowany. Nie był to jednak długi okres, bo kilkanaście miesięcy wcześniej działała tam Gdyńska Wyższa Szkoła Filmowa. Budynek był więc w całkiem dobrym stanie, jednak wymagał remontu oraz adaptacji do nowych celów. W ramach inwestycji przewidziano również budowę nowego budynku, tzw. oficyny, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu, który mieści pokoje hotelowe oraz strefę basenu i SPA. Budynek oficyny połączono z istniejącym pałacem podziemnym łącznikiem.

- Na zlecenie Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski zajęliśmy się przygotowaniem projektu budowlanego ośrodka konferencyjno-szkoleniowego z zapleczem gastronomicznym i pokojami gościnnymi w zespole pałacowo-parkowym w Gdyni - mówi Maria Żurek. - Naszym zadaniem było również opracowanie projektu odtworzenia i rewaloryzacji historycznego założenia parkowego.

Obecnie kompleks składa się z dwóch budynków: zabytkowego pałacu oraz nowopowstałego budynku oficyny. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to 2800 m2. Przygotowanie dokumentacji projektowej, wraz z uzyskaniem niezbędnych formalności, w tym wszelkich opinii i uzgodnień konserwatorskich trwało ok. sześciu miesięcy.

Oprócz dokumentacji projektowej pracownia pełniła również nadzór autorski nad inwestycją, współpracując z inwestorem podczas całej realizacji.

- XVIII- wieczny pałac w Gdyni, tak jak każdy zabytkowy obiekt, wymagał indywidualnego podejścia. Bardzo istotne było zachowanie jego historycznego charakteru, a co za tym idzie wyboru technologii pozwalającej na spełnienie wysokich wymagań technicznych. Z tego względu, przy projektowaniu oraz po konsultacjach z inwestorem, zdecydowaliśmy się na sprawdzone rozwiązania budowlane – mówi szefowa pracowni projektowej.

Jednym z zadań, przed którymi stanęła ekipa, było zaprojektowanie podłóg bez wykonywania nowych wylewek. Zastosowanie tradycyjnych wylewek obciążyłoby niepotrzebnie zabytkową konstrukcję. Warto wiedzieć, że w pałacyku były aż trzy rodzaje stropów – drewniane, stalowo-ceramiczne oraz stropy ceramiczne w formie kolebki. Zadanie wymagało więc wielu obliczeń oraz zastosowania odpowiedniej technologii. Projektanci zdecydowali się na suchy jastrych fermacell. Była to płyta gipsowo-włóknowa z warstwą pilśniową o nazwie technicznej 2 E 31. Rozwiązanie to, oprócz tego, że nie obciążało całej konstrukcji, to także dodatkowo zapewniło izolację akustyczną i podniosło wytrzymałość stropów do 3 kN nacisku punktowego.

Systemy suchej zabudowy fermacell zastosowano także jako obudowy, które pozwoliły zabezpieczyć zabytkowe stropy przed działaniem ognia od góry i od dołu. Tutaj zastosowano płyty gipsowo-włóknowe 2 H 21, które zapewniły klasę odporności ogniowej REI 60.

Dodatkowo płyty g-w fermacell wykorzystywane były do budowy ścianek działowych oraz zabudowy poddasza. W sumie w całej realizacji wykorzystano ok. 7 tys m² płyt fermacell o grubościach 10 oraz 12,5 mm.

- Dlaczego zdecydowaliśmy się wykorzystać system suchej zabudowy fermacell? Ponieważ spełnia wszelkie potrzebne wymagania projektowe i architektoniczne. Jest to sprawdzone przez nas rozwiązanie, które zapewnia wysoką wytrzymałość i trwałość oraz gwarantuje odpowiednie właściwości ogniochronne – wyjaśnia przedstawicielka Pracowni Abramski-Żurek.

Źródło: www.abramski-zurek.pl

×

Systemy podłogowe fermacell® Therm25™

Dobra rada jest bezpłatna - zyskaj dopasowany projekt instalacji już teraz i czerp korzyści z elementów fermacell® Therm25™.
  • Ogrzewanie podłogowe jest takie proste.
  • Możliwość chodzenia po 24 godzinach
  • Niska wysokość montażu
  • W 100% suche rozwiązanie
  • A my zajmujemy się planowaniem!
  • Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz
Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!
×