fermacell® Therm25™ Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!

Nie dajemy plamy

01.04.2019

Ekologiczne centrum pralnicze Delfin w Głogowie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w regionie. Jest to kolejna inwestycja spółki RUKA projekt zrealizowana w formule zaprojektuj-wybuduj, w której zastosowano system fermacell.

Firma RUKA projekt z Legnicy powstała w 2011 r. i specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu obiektów produkcyjnych, przemysłowych i usługowych na Dolnym Śląsku. W 2017 r. do spółki zgłosił się inwestor z prośbą o zaprojektowanie i wykonanie mniejszej pralni przemysłowej. Główną wytyczną techniczną było wykonanie obiektu, który pozwoli wykonać 250 kg prania w przeciągu godziny.

- Naszą główną działalnością są budynki produkcyjne, więc z chęcią podjęliśmy się tego wyzwania – mówi Piotr Karwan, wiceprezes RUKA projekt z Legnicy.

Projekt obiektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę wykonano w 2017 r. Autorem projektu jest architekt mgr inż. Małgorzata Matynia. Prace budowlane pod kierownictwem mgr inż. Roberta Rutkowskiego zrealizowano w okresie marzec-listopad 2018 r.

- Nasz zespół, oprócz prac projektowo-wykonawczych, uzyskał w imieniu inwestora wszelkie uzgodnienia i pozwolenia niezbędne do użytkowania obiektu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – mówi Robert Rutkowski prezes firmy RUKA projekt z Legnicy.

Pralnia Delfin jest największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w okolicy. Jego powierzchnia użytkowa to 514 m2, a kubatura to 2,6 tys. m3. Budynek składa się z dwóch części. Pierwsza (jednokondygnacyjna), w której odbywają się procesy technologiczne, wykonana została w technologii z konstrukcji stalowej i płyt warstwowych. W drugiej części (dwukondygnacyjnej) znajdują się pomieszczenia socjalno-biurowe. Została ona zrobiona w tradycyjnej technologii murowanej, natomiast elementy ścianek działowych oraz sufitów podwieszanych wykonano w systemie fermacell.

- Roboty budowlane rozpoczęliśmy w maju 2018 r. Najpierw zrealizowano prace ziemne, wykonano instalacje sanitarne, instalacje zasilania, wykonano zbrojenie i wylano fundamenty oraz wymurowano część socjalno-biurową budynku. Następnie, po wykonaniu części produkcyjnej w konstrukcji stalowej i z płyty warstwowej, rozpoczęto realizację prac wewnątrz budynku. Równolegle prowadziliśmy prace polegające na zagospodarowaniu terenu, wykonując ogrodzenie, oświetlenie uliczne, wykonano tereny zielone oraz utwardzone z kostki brukowej. Jesienią realizowaliśmy prace wewnątrz budynku - instalacje sanitarne, posadzkę przemysłową, instalacje elektryczne, wentylacyjne, ścianki działowe i sufity podwieszane oraz typowe prace wykończeniowe.

- Największym wyzwaniem była integracja infrastruktury elektrycznej i sanitarnej z technologią pralniczą. Musieliśmy dobrać odpowiednie urządzenia o optymalnych parametrach, które będą dostarczały wodę o właściwej temperaturze. Cała instalacja technologiczna, zarówno na etapie projektowym, jak i wykonawczym, wymagała od nas wiele pracy. Poszliśmy tutaj w kierunku ekologicznym, ale jak widać efekty są znakomite – mówi z dumą kierownik budowy.

W realizacji wykorzystano również system fermacell. Płyty gipsowo-włóknowe zastosowano do wykonania ścianek działowych i sufitów podwieszanych w części socjalno-biurowej oraz w pomieszczeniach gdzie wymagana jest wysoka odporność na ogień (kotłownia i rozdzielnia prądu).

- Zdecydowaliśmy na rozwiązania fermacell, bo wcześniej wielokrotnie z nich korzystaliśmy i mamy do nich całkowite zaufanie. Z płyt gipsowo-włóknowych wykonaliśmy wszystkie ścianki szkieletowe. Wytrzymałość płyt jest niesamowita, można je nawet porównać do ścian murowanych. Nigdy nie miałem problemu z tymi produktami – mówi Robert Rutkowski.

Co ciekawe, podwójne poszycie z płyt fermacell zastosowano przy montażu sufitów podwieszanych.

- W części biurowej mamy pokrycie dachowe z płyty warstwowej lekkiej i zdecydowaliśmy się wykonać pod nią trwały sufit podwieszany. Tutaj również wybraliśmy płyty g-w fermacell, ale tym razem w podwójnym poszyciu (2x10 mm). Jest to twarde, sztywne rozwiązanie, które gwarantuje stabilności, trwałość, ale i szybkość wykonania. Fermacell ma rozwiązania, które można polecać wszystkim wykonawcom - podkreśla Robert Rutkowski, kierownik budowy z firmy RUKA projekt.

Na koniec warto też zaznaczyć, że przy realizacji ekologicznej pralni w Głogowie, jak i przy innych inwestycjach RUKA projekt, doradztwem w zakresie technologii fermacell zajmował się Jarosław Kijak.

Fot. RUKA projekt

Specyfikacja inwestycji

Obiekt: pralnia przemysłowa

Lokalizacja: Głogów, ul Świerkowa

Projekt i wykonanie: RUKA projekt

Powierzchnia użytkowa: 514 m2

Kubatura budynku: 2,6 tys. m3

Sucha zabudowa: płyty g-w fermacell o gr. 10 mm oraz 12,5 mm

×

Systemy podłogowe fermacell® Therm25™

Dobra rada jest bezpłatna - zyskaj dopasowany projekt instalacji już teraz i czerp korzyści z elementów fermacell® Therm25™.
  • Ogrzewanie podłogowe jest takie proste.
  • Możliwość chodzenia po 24 godzinach
  • Niska wysokość montażu
  • W 100% suche rozwiązanie
  • A my zajmujemy się planowaniem!
  • Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz
Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!
×