fermacell® Therm25™ Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!

Fermacell buduje z kulturą

10.12.2014

W połowie .10. 2014 r. rozpoczęło działalność centrum koncertowo-kongresowe ICE Kraków. Jest to jedna z największych inwestycji kulturalnych Krakowa ostatnich lat, a jednocześnie jedna z najciekawszych w całej Polsce. Niebagatelny wkład, odpowiadający za wygląd, jakość oraz bezpieczeństwo centrum koncertowo-kongresowego ICE Kraków, mają systemy suchej zabudowy fermacell.

To nowoczesne, światowej klasy centrum koncertowo-kongresowe zostało zaprojektowane przez biuro Ingarden & Ewý we współpracy z japońskim architektem Aratą Isozakim. Projekt ICE Kraków wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektonicznym zorganizowanym przez Gminę Miejską Kraków w 2007 r.


W obiekcie, dedykowanym wydarzeniom kulturalnym: muzyce, operze, baletowi, spektaklom teatralnym oraz kongresom, znajdują się trzy główne sale mieszczące 1915, 600 i 300 osób oraz wielofunkcyjna przestrzeń konferencyjna o powierzchni 550 m2 z systemem mobilnych ścian pozwalających na dowolną aranżację przestrzeni, a także pomieszczenia towarzyszące, takie jak biura i garderoby artystów oraz powierzchnia komercyjna.

Fot. Krzysztof Ingarden - Ingarden & Ewý Architekci

Podczas projektowania i prac budowlanych korzystano jedynie z rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo, trwałość i wysoką jakość akustyczną przez wiele lat. Z tego względu, podczas realizacji obiektu, zdecydowano się na systemy suchej zabudowy fermacell. W centrum koncertowo-kongresowym w Krakowie jako obudowy ścian, będące jednocześnie ekranami akustycznymi, wykorzystano płyty gipsowo-włóknowe fermacell. Zastosowano rozwiązanie bazujące na trzykrotnym poszyciu ścian płytami fermacell o grubości 15 mm. Łącznie w centrum ICE Kraków zastosowano 12 000 m2 płyt.

Obiekt został zaprojektowany z uwzględnieniem najwyższych standardów funkcjonalnych i akustycznych oraz wyposażone w nowoczesne systemy mechaniki scenicznej, za które odpowiadali specjaliści z Arup Acoustic (Londyn), Ramboll Acoustics (Cambridge) i Arup Theatre Consulting (Winchester). Ze względu na szeroki wachlarz wydarzeń jakie mają odbywać się na terenie obiektu, począwszy od koncertów orkiestr symfonicznych do wielkich międzynarodowych konferencji, architekci zadecydowali o przyjęciu dla sali głównej typologii zbliżonej do modelu „częściowej winnicy” (semi-vineyard type), pozwalającej na różne konfiguracje obszarów audytorium i sceny i zapewniające każdej z nich jak najlepsze warunki akustyczne.

Fot. Krzysztof Ingarden - Ingarden & Ewý Architekci


Przy projektowaniu obiektu, oprócz konieczności poradzenia sobie z wymagającymi założeniami funkcjonalnymi i technologicznymi, architekci musieli zmierzyć się z niezwykłym kontekstem urbanistycznym Centrum. Obiekt usytuowany jest w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Polski - na wprost Zamku Wawelskiego. Atrakcyjność ICE Kraków Congress Centre wynika nie tylko z jego wartości architektoniczno-użytkowej, ale również lokalizacyjno-widokowej. Budynek od strony bulwarów wiślanych ma spektakularną szklaną elewację, za którą umiejscowiono wielokondygnacyjne foyer z widokiem na panoramę Starego Miasta Krakowa. W przestrzeni foyer zawieszono fantazyjne schody, prowadzące gości po wielu poziomach Centrum i otwierające przed nimi kolejne poziomy perspektywy miasta z Wawelem pośrodku. Bryła budynku obniża się kaskadowo w kierunku Wisły, by od strony bulwarów optycznie redukować skalę zabudowy. Fasada obiektu jest kompozycją szła, ceramiki oraz aluminium. Kolory ceramicznych płytek elewacyjnych stanowią kolorystyczne odzwierciedlenie wnętrza budynku – czerwieni sali audytoryjnej, grafitu sali teatralnej, bieli foyer oraz srebrzystego aluminium, którym jest wykończony dach. W zamyśle autorów wieloelementowa kompozycja elewacji ma odzwierciedlać ruch i życie - dynamikę nowoczesnego, rozwijającego się miasta.

Budynek poprzez swoją skalę i spektakularną formę tworzy nowy architektoniczny punkt odniesienia dla Starego Krakowa, dominantę przestrzenną symbolizującą bramę miasta i nowoczesną strategię rozwoju.


Dane obiektu:

×

Systemy podłogowe fermacell® Therm25™

Dobra rada jest bezpłatna - zyskaj dopasowany projekt instalacji już teraz i czerp korzyści z elementów fermacell® Therm25™.
  • Ogrzewanie podłogowe jest takie proste.
  • Możliwość chodzenia po 24 godzinach
  • Niska wysokość montażu
  • W 100% suche rozwiązanie
  • A my zajmujemy się planowaniem!
  • Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz
Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!
×