fermacell® Therm25™ Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!

Energooszczędne przedszkole w 7 dni

28.11.2013

W poniedziałek, 25 .11. br., rozpoczęła się budowa energooszczędnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich. Konstrukcja budynku powstaje w technologii prefabrykowanej, opartej na szkielecie drewnianym. Roboty budowlane mają potrwać jedynie 7 dni roboczych! Przedszkole będzie służyć aż 100 maluchom.

Początek tej ciekawej historii jest dość prozaiczny. Właścicielom prywatnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich wymówiono dotychczasowy lokal. Zdecydowali się oni wówczas na zakup gruntu i zbudowanie nowoczesnej placówki oświatowej. Od tego momentu wszystko zaczęło się układać. Projekt przedszkola przygotowała mama jednego z podopiecznych, która jest architektem. Budynek postanowiono wznieść w nowoczesnej i jednocześnie energooszczędnej technologii, wybór więc był dość oczywisty – zdecydowano się na konstrukcję prefabrykowaną z drewnianym szkieletem. Adaptację projektu przeprowadziła firma MultiComfort - dostawca gotowych elementów prefabrykowanych i wykonawca budowy, która jest producentem certyfikowanych prefabrykowanych domów energooszczędnych i pasywnych. Siemianowickie przedszkole będzie jednym z największych obiektów wzniesionych z prefabrykatów na terenie Polski.

Nowoczesne rozwiązania

Ze względu na grunt nasypowy, zadecydowano o tradycyjnej płycie fundamentowej (powierzchnia 290 m2), przygotowanej miesiąc wcześniej. Fundament zaizolowano płytami styropianowymi firmy Termoorganika o grubości10 cm (Termonium fundament).

Budynek powstaje w technologii szkieletu drewnianego (drewno konstrukcyjne KVH i BSH, zostało zabezpieczone przeciwogniowo). Przegrody zewnętrzne to konstrukcja oparta na płytach gipsowo-włóknowych fermacell o grubości 12,5 oraz 15 mm, wełnie mineralnej Toprock firmy Rockwool oraz styropianie z dodatkiem neoporu. Ściany z prefabrykatów skręcane będą na miejscu budowy łącznikami Spax - po 5 wkrętów na każde połączenie. W ten sam sposób łączone będą elementy stropowe ze ścianami. Z kolei ściany parteru zamocowane będą do płyty fundamentowej kotwami do betonu. Od zewnątrz wykorzystano system ociepleń BSO firmy Caparol. Dzięki zastosowanej technologii ściany budynku uzyskały współczynnik izolacyjności U = 0,13 W/(m2·K)

Dach przedszkola ma konstrukcję drewnianą - wiązary z drewna KVH wykonane w systemie Kasper. Na pokrycie dachowe wybrano dachówkę cementową Braas. W budynku przedszkola zostaną zamontowane okna PVC firmy Izoterm na profilach Veka (w przewadze pakiet 3-szybowy). Stolarka okienna instalowana będzie metodą ciepłego montażu w warstwie izolacji z użyciem kołnierzy i taśm rozprężnych Illbruck. Jak przystało na budynek energooszczędny, nowe przedszkole ogrzewane będzie niskotemperaturowym systemem podłogowym (Wavin), zasilanym kondensacyjnym kotłem gazowym firmy Viessmann. Budynek wyposażony zostanie również w system wentylacji z odzyskiem ciepła (3 rekuperatory firmy Frapol) - oddzielnie zaprojektowano wentylację w pomieszczeniach przeznaczonych dla dzieci i w pomieszczeniach technicznych. Przybliżony koszt inwestycji tej nowoczesnej, energooszczędnej i świetnie wyposażonej placówki to 1 mln zł.

Fermacell w liczbach:

 • na ścianach konstrukcyjnych (dwustronnie płyta gipsowo-włóknowa 15 mm).
 • na ścianach wewnętrznych (dwustronnie płyta gipsowo-włóknowa 12,5 mm).
 • na stropie międzykondygnacyjnym (płyta gipsowo-włóknowa 2x 12,5 mm, aby spełnić wymogi REI 60)
 • na dolnym pasie wiązara (płyta gipsowo-włóknowa 12,5 mm)
 • w salach zabaw (dwustronnie podwójne płytowanie z płyt gipsowo-włóknowych 2x 15mm, aby spełnić wymagania akustyczne)
 • łącznie zużyto 1600 m2 płyt fermacell o grubości 12,5 mm oraz 2600 m2 fermacell o grubości 15 mm.
Więcej informacji na stronach: www.muratorplus.pl oraz www.multicomfort.pl.
Zdjęcia: Michał Piecowski, MultiComfort
×

Systemy podłogowe fermacell® Therm25™

Dobra rada jest bezpłatna - zyskaj dopasowany projekt instalacji już teraz i czerp korzyści z elementów fermacell® Therm25™.
 • Ogrzewanie podłogowe jest takie proste.
 • Możliwość chodzenia po 24 godzinach
 • Niska wysokość montażu
 • W 100% suche rozwiązanie
 • A my zajmujemy się planowaniem!
 • Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz
Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!
×